Muhasebeci Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Ankara Muhasebeci

Muhasebeciler, şirket ve işletmelerin gelirlerini, giderlerini ve vergi muhasebelerini tutmaktan görevli mali müşavirlerdir. Fakat muhasebecilerin görevi yalnızca vergi muhasebesinden ibaret değil aynı zamanda işletmeler için danışmanlık yapmaktır. Ankara Muhasebeci işletmenin büyümesi, kar marjı hakkında bilgileri gözden geçirip sizi nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgilendirir, işletmenizin sağlıklı büyümesini sağlar.  

İşte burada muhasebecinizin size vereceği danışmanlığın ne kadar kaliteli olacağı sorusu canlanıyor. Muhasebecinizin gözlem, hesap yeteneği ve deneyimleri hakkında bilginiz olması işletmeniz için iyi bir danışmanlık hizmeti almanız için çok önemlidir. Yalnızca vergi muhasebesi yapan ve işletmenizin geleceği hakkında tutarlı tespitler yapamayan bir mali müşavir sizin için sıkıntılar yaratacaktır. 

Muhasebecinize Muhasebe Dışında Hangi Soruları Sorabilmelisiniz? 

Muhasebeciniz sadece vergi hesabınızdan değil aynı zamanda vergi planlamanızdan da sorumludur. Gelecekteki vergi yükünüz ve vergi planlamanız hakkında danışmanlık hizmeti alabilmelisiniz. Bu danışmanlık sayesinde iş çapınıza ve gelecek hedeflerinizde daha tutarlı olabilirsiniz.  

Yalnızca vergi konusunda değil şirketinizin veya işletmenizin iş durumu, gelir durumu, karlılık durumu gibi konularda da bilgi sahibi olmalı ve danışmanlık hizmeti verebilmelidir. Aynı zamanda işiniz sırasında karşılaşacağınız problemlerde ve özel durumlarda da Ankara Muhasebeci ile danışmanlık alabilmeli ve destek isteyebilirsiniz. Her ay muhasebecinize gelir ve gider durumlarınızı sormanız ve ona göre adım atmanız işletmeniz için sağlıklı olacaktır.  

Günümüzde işletmeler ve şirketler yalnızca yerel ofislerden ve dükkanlardan değil internet ortamından da kontrol edilebilir durumda. Bir muhasebeci gerektiğinde şirketinizin verilerini online olarak kontrol edecek kadar teknolojik birikime sahip olmalı ve çağa ayak uydurmalıdır. Uygun fiyatlı teknolojiler konusunda bilgi sahibi olmalı ve teknolojik gelişmelerden haberdar olabilmelidir. 

Günümüzde bir işletmenin iletişimsiz, bankasız veya dış yardımsız hayatta kalması çok mümkün değildir. Bir muhasebeci gerektiğinde iş ortaklığı ayarlayabilecek kadar iletişim halinde olmalıdır. İşletmelerin ihtiyacı olan banka, avukat, kredi gibi ihtiyaçlarda danışmanlık yapabilmeli. İletişim ağınızın sıkı olduğundan emin olabilmelidir. 

Muhasebeci Seçerken Hangi Soruları Sormalısınız? 

Mali Müşavirlik, sınavla elde edilen bir belge ile yapılan bir meslektir. Yalnızca aşamaları geçerek bu belgeye sahip olan insanlar bu mesleği yapabilir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik belgesini sorgulamadan hiçbir muhasebeci ile iş yapmayın veya anlaşmaya girmeyin 

Eğer işletmeniz için bir muhasebeci ayarlayacaksanız, muhasebeci fiyatları aylık ve sabittir. Eğer işletmeniz kişisel ise muhasebeniz şirket sermayenizle uyumlu olacağından hizmet fiyatları daha uygun olacaktır. Muhasebeciler yeteneklerine ve deneyimlerine göre ek ücret talep edebilirler. Bunun yanında muhasebe şirketine ödeyeceğiniz %20 stopaj maliyetini gözden kaçırmamanız gerek.  

Muhasebecinizin müşteri portföyü ve sizden başka kime danışmanlık verdiği çok önemlidir. Özellikle sizin işletmenize benzer işletmelerle çalışması da sizin için uygun olacaktır.  

Bir muhasebecinin deneyimli ve yaratıcı olması gerekir. Size vereceği tavsiyelerin seçkin ve kar getirecek olması gerekir. Muhasebecinizin size vereceği tavsiyeleri ve deneyimlerini sormanız daha iyi bir hizmet alabilmeniz için avantajlı olacaktır. 

Bulut, internet ve teknoloji konusunda çağın gereksinimlerini karşılayacak kadar bilgili bir muhasebeci her zaman daha iyi bir seçenektir. Muhasebecinize teknolojik ortamda size katkı sağlayacak araçlar hakkında bilgisi olup olmadığını sormanız, daha tecrübeli bir danışman ile anlaşmanızda size yardım edecektir.  

Diğer muhasebecilerden kendini ayıran noktaları olması ve size yardım konusunda farklı seçenekler sorması da sormanız gereken konulardandır. Muhasebecinizin diğer Ankara muhasebe firmaları ile kıyasla daha yaratıcı, deneyimli ve farklı olması danışmanlık açısından sizin için daha iyi olacaktır.